4 نکته برای انتخاب تزئینات کابین آسانسور

 

 

کابین آسانسور از مهم ترین قسمت های آسانسور است که زیبایی و میزان شیک بودن آن را نشان می دهد. برای اینکه به این زیبایی برسید، باید تزئینات کابین آسانسور خود را به درستی انتخاب کنید. آسانسور فقط به معنای نصب چند قطعه فنی و مهندسی کردن قطعات نیست. با نصب آسانسور همان قدر که مشخصات فنی برایتان مهم است، باید به طراحی کابین آسانسور نیز اهمیت دهید.

از آنجا که تزئینات کابین آسانسور باید به درستی انتخاب شود، در اینجا چند نکته مهم را با شما به اشتراک می گذاریم. رعایت این نکات در زمان خرید لوازم مربوط به طراحی، به شما کمک می کند تا تمام استانداردهای زیبایی شناسی را رعایت کنید.

1. پنل کابین را هوشمندانه انتخاب کنید.

یک کابین آسانسور لوکس، نیازمند یک پنل مناسب می باشد. طراحی داخلی کابین آسانسور شامل پنل های مختلفی می باشد که هر کدام با توجه به سایز و ظرفیت کابین در نظر گرفته شده اند. پنل شامل آن طراحی می شود که تک تک جزئیات کار را در بر می گیرد. در واقع، یک پنل هم می تواند کلیات و هم جزئیات را در بر بگیرد.

 توجه کنید که تزئینات کابین آسانسور بخش مهمی از پنل طراحی (نه پنل مهندسی) هستند. البته برای برخی تزئینات باید در پنل مهندسی نیز تمهیداتی را در نظر گرفت. اگر قصد ساخت یک کابین شخصی سازی شده که تماما منحصر به شما و ایده های ذهنی تان است را دارید، مدیریت پنل را فراموشی کنید.

2. جنس مواد را در هماهنگی با هم نگه دارید.

در زمان انتخاب تزئینات کابین آسانسور، شما باید در عین واحد سقف، کف و دیواره ها را مد نظر داشته باشید. شما باید انتخاب کنید سقف کابین آسانسور شما از چه جنس موادی پوشیده شود. و حتما باید این مواد با جنسی که برای کفپوش کابین آسانسور استفاده می شود در هارمونی باشد. برای مثال، ممکن است از ترکیب استیل و شیشه، از ترکیب استیل و  سنگ و انواع مختلف چوب استفاده کنید.

البته برای انتخاب جنس مواد، باید به بودجه خود نیز توجه داشته باشید. درست است که در طراحی باید ابتدا به فکر خلاقیت باشیم اما مسائل مالی یک محدودیت جدی هستند. اگر بودجه لازم را برای تهیه تزئینات کابین آسانسور را ندارید، می توانید به سراغ راه حل های جایگزین بروید. شما می توانید به جای این که از سنگ های

گران قیمت و چوب های خاص استفاده کنید، به سراغ برچسب کابین آسانسور و یا کاور داخل کابین آسانسور بروید.

3. کابین آسانسور را غرق در نور کنید.

روشنایی داخل کابین آسانسور، شاید حتی بیشتر از زیبایی آن مهم باشد. کابین آسانسور یک فضای بسته است که یک یا چند نفر باید برای چند ثانیه داخل آن بمانند. همین موضوع خود استرس زا است چرا که دائما ترس نقص فنی و یا سقوط وجود دارد؛ این مسائل فوبیاهای رایجی هستند.

حال تصور کنید که چنین افرادی با این ترس ها مجبور باشند در یک فضای تنگ کم نور منتظر بمانند. به سادگی ترس آنها بیشتر می شود. شما به عنوان کسی که مسئول انتخاب تزئینات کابین آسانسور می باشد، باید مطمئن شوید تزئینات روشنایی به مقدار کافی وجود دارد.

این روشنایی می تواند به شکل های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. رایج ترین شیوه استفاده از تزئینات روشنایی مربوط به تزئینات لامپ سقف کابین آسانسور است. گاهی نیز در قسمت دیواره های بالایی آسانسور که نزدیک به سقف هستند نیز از لامپ های کوچک روشنایی استفاده می شود. سعی کنید در کنار این که از وجود نور کافی مطمئن می شوید، به استانداردهای زیبایی شناسی روشنایی نیز توجه کنید.

برای مثال، روشنایی زیاد همانند نور کم، نامناسب است و باعث می شود تا محیط مصنوعی باشد. میزان نور باید طبیعی باشد تا افراد احساس آرامش داشته باشند. همچنین می توانید از تزئینات کابین آسانسور مربوط به نور رنگی استفاده کنید. البته حواستان باشد که در استفاده از نور رنگی زیاده روی نکنید.

4. طراحی های خلاقانه را مد نظر داشته باشید.

تا به اینجا در مورد استانداردهای رایج زیبایی شناسی انتخاب تزئینات کابین آسانسور صحبت کردیم. اما بخشی از این زیبایی به خلاقیت و استفاده از عناصر تازه خارج این استانداردها بر می گردد. در واقع، خلاقیت خارج از استاندارد نیز، خود یک استاندارد زیبایی شناسی است.

سعی کنید برای طراحی کابین از طرح های هندسی، نقاشی های مناسب (برای کابین های لاکچری)، الگوهای خطی و غیره بهره مند شوید. این خطوط در کنار نورپردازی مناسب و تزئینات زیبا، آسانسور شما را شیک و لوکس می کند. هر چند در استفاده از این طراحی ها باید چند نکته را مد نظر داشته باشید:

 

  • طراحی را با توجه به سبک آسانسور خود انتخاب کنید. برای مثال، آسانسور ساختمان های اداری نیازی به طراحی ندارند. یا طراحی های دیواره و سقف آسانسور یک رستوران لاکچری با یک ساختمان مسکونی تفاوت دارد.
  • با طراحی های اضافه، فضا را شلوغ و نامنظم نکنید. طرح سقف کابین آسانسور باید ساده و در عین حال شیک باشد.
  • رنگ بندی طراحی را با توجه به جنس موادی که برای کفپوش و سقف در نظر گرفته اید انتخاب کنید. برای مثال در کفپوش های چوبی، طراحی های سفید و کرم بیشترین زیبایی را دارد.
  • شما می توانید به جای طرح های گرافیکی از طرح های آینه ای نیز استفاده کنید. یکی از مهم ترین اقلام تزئینات کابین آسانسور، آینه ها هستند که می توانند به شکل های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

​​​​​​​

  • سخن پایانی

    تزئینات کابین آسانسور، یکی از مهم ترین بخش های خرید و انتخاب آسانسور است. بدون استفاده از این تزئینات، آسانسور شما تنها جنبه کاربردی دارد و عناصر زیبایی شناسی در آن رعایت نشده است. هر آسانسوری علاوه بر بعد فنی، بعد زیبایی ظاهری نیز دارد که به همان اندازه مهم است.

    این 4 نکته از ابتدایی ترین نکات و اصول طراحی و انتخاب تزئینات کابین آسانسور هستند که می توانند در ابتدای مسیر راهنمای شما باشند. هر چند پیشنهاد ما این است که از مشاوره متخصصان و طراحان آسانسور در این زمینه بهره مند شوید. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت تزئینات داخل کابین آسانسور با کارشناسان ما در ارتباط باشید.


نظرات کاربران
ارسال نظر